Skalní bludiště – Český ráj

Máme rádi vyhlídky, rozhledny a hradní ochozy. Prostě vše, odkud je hezký rozhled do okolí. Tentokrát padla volba na Český ráj a nějaké ty rozhledy ze skal.

Kde pak se to nalézá?

Wikipedie praví, že Český ráj (německy Böhmisches Paradies) je název pro území ve středním Pojizeří, které vyniká vysokou koncentrací přírodních i historických památek. Koncentrace je tak vysoká, že po zakopnutí o jednu zajímavost si rozbijete hlavu o tu druhou.

Na výlet jsme neměli celý den, ale pouze odpoledne. Po rychlé rekognoskaci turistických map padlo rozhodnutí na návštěvu skalních bludišť a to hned dvou. Bludiště Kalich a Chléviště, která se nacházejí asi 1 km vzdušnou trasou od Malé Skály. Strmé stoupání od řeky jsme vzhledem k tomu, že jsme sebou měli malé děcko vyloučili a hledala se schůdnější trasa. Nakonec jsme se vydali do nedaleké vísky Besedice. Odtud se celá trasa dá projít téměř po vrstevnici.

Dlužno dodat, že valná část trasy vede tzv. okruhem Edwarda Beneše (žlutá trasa) a okruh Besedickými skalami nad Malou Skálou patří v této lokalitě mezi nejhezčí.

Začínáme…

Začátek trasy je na placeném parkovišti, které je zhruba ve středu obce Besedice. U parkoviště se dají ve stánku s velmi příjemnou obsluhou doplnit tekutiny a milým překvapením jsou domácí borůvkové knedlíky. Přímo podél stánku již vede červená trasa. Napojte se na ní a vydejte se východním směrem do lehkého kopce směrem k rozcestníku U Kalicha.

Dále pokračujte po modré přes Vysokou skálu, Malý a Velký kostel až ke skalnímu bludišti Kalich. Děti si raději hlídejte, terén je velmi členitý a hrozí zaběhnutí. Úzkými skalními průrvami budete stoupat a klesat. Do leckteré díry se dá vlézt a pokud je do tvaru V, tak se v ní dá šprajcnout. Odřená kolínka se omyla, slzy utřely a svišť musel dostat bonbón, prý za to, jaký je zdatný jeskyňář.

Po dosažení rozcestníku Kalich – modlitebna plynule změňte trasu na žlutou. Doslova po pár metrech máte k dispozici překrásný rozhled po kraji díky vyhlídce Českých bratří. My jsme si v této části dali svačinku, plánovaný, byť krátký výlet, byl zhruba v polovině.

Po žluté trase vesele směřujte do mírného kopce a z první bludišťácké části se přesunete do části druhé. Od rozcestníku Kalich – Na Rovně půjdete chvíli souběžně s červenou, ale držte se stále žlutých značek a z trasy neuhýbejte. Odměnou vám bude „vnoření se“ do nejkrásnější části tohoto území.

Konečně vyhlídky

Skalní bludiště Chléviště nabízí nejen krásná skalní zákoutí, ale hlavně vyhlídky pojmenované po osobnostech své doby. Husníkova vyhlídka je pojmenována po Antonínu Husníkovi, který byl technickým ředitelem firmy Aero, ve které se podílel na vzniku více než 50 letadel. Jeho mecenášství spočívalo hlavně v příspěvcích ve formě kovových prvků, které zabezpečovaly bezpečný průchod trasou pro turisty. Vyhlídka Hořákova je pojmenována po řediteli místní školy z nedalekých Louček, který se zasadil o popularizaci místních pamětihodností.

Následuje vyhlídka Kde domov můj a Kinského vyhlídka. Prvně jmenovaná údajně vzešla z návrhu členů České filharmonie. Druhá pojmenovaná po Františku Kinském nese jméno místního hostinského a majitele turistické chaty U Kalicha, kterou vlastnil. Kvalitou služeb se tato chata stala postupem času tak známá, že do lokality přitahovala další a další turisty.

Všechny vyhlídky směřují západním směrem.  My měli štěstí, že díky jasnému počasí jsme dohlédli přes řeku Jizeru až na Ještěd. Z těch bližších zajímavostí si všimnete rozhledny Kopanina nebo hradu Frýdštějn. Ty navštívíme někdy příště…

Zpátky domů

Zhruba po dvou stech metrech se žlutá trasa opět spojuje s červenou a to u rozcestníku Pánovo pole. Dejte se doprava směrem k Besedicím. Dorazíte zpět na výchozí parkoviště zhruba po jednom kilometru. My jsme ještě stánek stihli otevřený a šoupli do břicha jeden langoš.

Délka: 4 km

Náročnost: střední

Děti: vhodné – užijí si to

Převýšení: nula od nuly pojdeNapsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.